Hormonálne akné ako akné na brade a dolnej časti tváre

Prečo akné vzniká a aké má príčiny?

sZamýšľala si sa niekedy nad tým, prečo akné vzniká a aké má príčiny?? Pretože ženy mi neraz opisujú, že im akné vzniklo len tak, z ničoho nič. A potom prídeme v terapii presne na to, z akého nič vzniklo.

Prečo akné vzniká a aké má príčiny? Akné môže mať jednu príčinu, nemusí mať „žiadnu“ príčinu a môže ich mať aj milión. V článku si opíšeme niekoľko príčin akné, s ktorými sa ženy bežne stretajú. A aj ja v praxi.

Aká je skutočná podstata pleti?

Pleť má svoju štruktúru
Štruktúra pleti (zdroj: pexels.com)

Rada by som ti objasnila niekoľko faktov ohľadne pleti a akné. Mať štruktúru pleti je úplne v poriadku. Ak má žena zdravú pleť, nikdy nebude dokonalá, a aj tak je zdravá pleť v konečnom dôsledku úplne dokonalá. So svojimi chĺpkami, štruktúrou, pórmi. Podstatné je, že je zdravá. svoje funkcie a môže ich vykonávať.

Nerovnováha pleti

Ale akné (problematická pleť), to už tak v poriadku nie je. Vždy o danom človeku niečo napovedá. Či je to fyzické, či je to psychosomatické, alebo psychické, emočné. Vždy je tam jednoducho nerovnováha.

Príčiny akné

Akné môže mať jednu príčinu, môže ich mať milión a niekedy si myslíme, že snáď tú príčinu ani nemusí mať. Ale to sa vždy mýlime. Nejaká tá záľudná príčina vždy predsa len existuje.

Z mojej praxe sa stretávam s akné rôzneho druhu. Môže byť spôsobené vonkajšími vplyvmi, ale aj tými z nášho vnútra. Väčšinou je to nejaká tá „spolupráca“ rôznych činiteľov, ktoré spôsobujú určitú nerovnováhu, nabaľujú sa na seba, až vzniká z toho pomerne komplexný problém.

Hormonálne akné

Hormonálne akné ako akné na brade a dolnej časti tváre
Akné na brade (tzv.“hormonálne“) (zdroj: pexels.com)

Medzi ženami je „najobľúbenejšie“ hormonálne akné. Pretože, keď sa nevie akné riešiť v rôznych inštitúciách, zvalí sa to vždy na hormóny, pretože s tými nevieme extra nejako robiť/pracovať, ovplyvniť ich a je zaužívané, že takéto akné sa nedá ani vyriešiť. Alebo pomôžu iba lieky. Keď sú fakt nutné pre život, nemám nič proti. Ale vždy sa to dá aj inak.

Čo je ale dosť veľký omyl je fakt, ževraj sa hormonálne akné nedá riešiť. Hormonálne akné sa dá riešiť. A nemusí byť vždy „hormonálne“. To, že má žena akné v oblasti brady, čeľusti a sánky, ešte nutne neznamená, že má problém s hormónmi.

Nie vždy sa jedná o hormonálne akné

Moje klientky posielam na vyšetrenia pravidelne, ja predsa lekár nie som. Avšak 95% žien, ktorým bolo diagnostikované hormonálne akné „pohľadom“, majú hormóny a štítnu žľazu v poriadku. Súvisí to u nich so sebaregulátormi a tým, ako sa vnímajú ako ženy.

Tých zvyšných 5% žien, ktoré majú hormonálny profil ok, ale nemajú napríklad dobré hormóny štítnej žľazy, môžu mať endometriózu, PCOS a iné, a však, správnym vnútorným a emočným nastavením, životosprávou, postojom k jedlu a samotného jedla, nastavením seba a rutiny, sa to krásne dá zvládnuť, veľa krát aj pomerne rýchlo.

Ver mi, moja prax je už za tie roky dostatočne hlboká aj variabilná.

Nevhodná kozmetika ako príčina akné

Rôznorodá kozmetika akné nerieši
Rôznorodá kozmetika (zdroj: pexels.com)

Akné si môžeme spôsobiť aj mechanicky. Bežné akné, ktoré si väčšina žien spôsobili nevhodnou/prehnanou kozmetickou rutinou.

Okrem toho, že zlá a nevhodná kozmetika vyvoláva akné tým, že mechanicky poškodzuje vrchné epitely pleti, toto akné vzniká aj ako odozva pečene a čriev. Všetka kozmetika, ktorú používame sa nám vstrebáva do pečene. Tak isto jedlo, emócie, všetko, čo konáme, cítime, kde sa pohybujeme, všetky naše pocity či domnienky, strachy, obavy. Tento fakt by mnohí iní odborníci hneď vyvrátili ako mýtus, ale bohužiaľ, je to naozaj fakt.

My sme živý systém a skladáme sa z viacerých častí, ktoré sú od seba vysoko závislé. Preto sa treba o seba starať rovnomerne a tak isto aj o svoju pleť.

Nedať na zaručené rady na sieťach, ale na rady, ktoré skutočne vychádzajú z individuality danej ženy, človeka a potrieb jeho pleti. Toto je u mňa naozaj zásada číslo jedna.

Akné ako civilizačné ochorenie

Akné sa v posledných rokoch u nás udomácňuje ako civilizačné ochorie, ktorým trpí drvivá väčšina žien a už aj mužov. Rada by som napísala, že mladých, ale nie. Aj ženy, ktoré sú dávno po puberte, či adolescencii, majú akné. Bežne riešim v praxi akné u žien v 35-45 rokoch.

Maskné ako novodobý fenomén na tvári

Maskné je novodobý fenomén z čias nosenia rúšok. Tým, že sa nosili veľmi dlho rúška a respirátory, začalo masívne vznikať akné okolo úst a brady, čiže v dolnej časti tváre.

Aj napriek tomu, že chvalabohu rúška už nenosíme, maskné u mnohých žien pretrváva. Zhoršujú si ho aj neustálim používaním kyselín, či aktívnych látok. Písala som o tom aj v tomto článku. Ak ťa to zaujíma, alebo sa ťa aktívne látky a kyseliny týkajú, rada ich používaš, ale nevidíš výsledky, skôr opak, určite si ho prečítaj.

Dôvod je taký, že v rúšku/respirátore sa nám hromadili výdychy, vlhko, čo bolo živnou pôdou pre vznik baktérií, ktoré narušili kožnú bariéru a povrch pokožky na tvári. A problém bol na svete.

Spôsobuje osobná hygiena akné?

Ďalší dôvod na vznik akné, ktorý dosť často vidím, je zlá hygiena. Nehovorím, že nedostatočná. Ale akné vzniká aj z prehnanej osobnej hygieny. Na pokožke máme predsa ochranný obal.

Ak neustále narúšaš ochranný obal pokožky umývaním, čistením, trením či akýmkoľvek iným manuálnym zásahom, prestáva plniť svoju úlohu. Pokožka má hlavne ochrannú funkciu. Pleť sa nestihne regenerovať. Vplyvom neustáleho narúšania pokožky vzniká akné.

Tak isto je to pri nadmernom alebo nesprávnom používaní novodobých moderných pomôcok na čistenie, masírovanie a dezinfekciu pleti v domácom prostredí.

Akné vznikajúce vplyvom stravy

akné sa nevyrieši prísnymi diétami, ale môžeme ho čiastočne vyriešiť pestrou stravou
Pestrá strava pre pleť (zdroj: pexels.com)

Dostupné potraviny v dnešnej modernej dobe nie sú kvalitné. Organizmus začne podliehať alergiám, intoleranciám. Strava v tomto kontexte má veľký vplyv na pleť. Tak isto emočné jedenie má vplyv na akné.

Ale nie je to až také jednoduché, ako sa to zdá. Potraviny, ktoré obsahujú éčka, konzervanty, či iné pridané látky, narušujú naše vnútorné prostredie čriev. Preto prestáva byť telo v rovnováhe. unikajú mu živiny, alebo sa v čreve tvoria toxíny. Toto následne spôsobuje akné, vzniknuté vplyvom potravinových alergií alebo intolerancií.

Emočné akné vplyvom potravy

Okrem iného, strava v súvislosti s pleťou je veľmi citlivá téma. Veľmi veľa žien trpí vážnymi poruchami príjmu potravy. Keď sa snažia pleť riešiť, každý odborník zvyčajne nariadi prísne diéty. Ženy sa točia v začarovaním kruhu emócií a strachu z jedla. Emočné akné vplyvom PPP je skutočne časté.

Bakteriálne akné

V odbornej terminológií nájdete aj akné bakteriálne. Keď sa na povrchu pokožky premnožia tie nesprávne baktérie, ktoré nepotrebujeme.

Tak isto akné môže vzniknúť aj pri premnožení streptokoka, či stafylokoka. Veľa krát sa naozaj až divím, aké rady na riešenie tohto akné na sieťach nájdeme. Používať domáce masky z potravín, dokonca šampóny na lupiny a podobne. Nechápem, odkiaľ tieto trendy pramenia, ale máme vždy na výber, ako sa budeme o seba starať.

Baktérie môžu prameniť z nášho tela, čriev, mikrobiómu, ale môžu sa vyskytovať aj na povrchu pokožky, kde máme kožný mikrobióm. O ňom sa však bohužiaľ nehovorí.

Akné spôsobené slnkom

Slnečné žiarenie a UV môže tiež veľmi ľahko spôsobiť akné. Používaj SPF rozumne. Alebo môže byť aj alergickou reakciou na slnko. Mnoho žien si myslí, že akné sa vplyvom slnka vylieči. Ale je to klam. Pleť sa na slnku prechodne presuší. A však, následne pokožka rýchlejšie starne, je dehydrovaná, tvoria sa na nej pigmentácie. Akné sa aj tak po čase vráti. Buď prosím ťa naozaj opatrná.

Novorodenecké akné

Vyskytuje sa u novorodeniatok do cca 4. mesiaca a postupne sa hojí, až úplne zmizne. Je to odozva bábätka na zmenu prostredia, či vplyvom zmeny hormonálneho prostredia.

Akné môže vzniknúť takmer z čohokoľvek

Veľa krát akné vzniká aj z oblečenia. Tmavé pigmenty skutočne zanechávajú na našej pokožke väčšiu stopu, ktorá sa potom premení do akné. Momentálne je dosť v popredí ekológia a to má vplyv na recykláciu pet fliaš, z čoho sa v dnešnej dobe v 85% vyrába oblečenie. Niet divu, že naša pokožka na to reaguje.

A ako riešiť akné rôzneho druhu?

Buď prosí, ťa sama na seba dôsledná. Uvidíš, akné sa ti začne hojiť. Buď k sebe pozorná, vnímaj potreby a signály svojho tela s láskou. Len tak dokážeš nastoliť rovnováhu v sebe a okolo seba, a vyriešiť tak stav svojej pleti.

Akné má veľa podôb. Môže vzniknúť na rôznom základe (chemikálie, oleje, prírodná kozmetika, drastická kozmetika, poškodená pleť, strava, alergie, roztoče, intolerancie, ochorenie, hormóny, oblečenie, psychosomatika, psychika, zápaly v tele, málo železa v krvi,..).

Keby si chcela akné riešiť od základov, efektívne a na trvalo, moja kniha Prijmi seba – vylieč akné (Zelený štart pre Teba a Tvoju pleť) ti skutočne pomôže prijať sa takú, aká si a tým si krok po kroku vyliečiš nie len dušu, ale aj svoju pleť.

Aj na Teba čaká zdravá pleť.

SÚVISIACE ČLÁNKY
jazvy po akné

Jazvy po akné

V poslednej dobe sa ma stále viac a viac žien pýta, ako riešiť jazvy po akné. Spíšem tu svoje viac ako 10ročné skúsenosti. Viem a

Čítať viac

Ako sa zbaviť akné?

Veľmi veľa žien sa ma pýta, ako sa zbaviť akné. Je to skutočne tak zložité? Akné môže mať XY milión príčin a nemusí mať „ani jednu“. Prinášam Ti

Čítať viac

Mayush

psychosomatická online kozmetička

Som expertka na AKNÉ a problematickú pleť, učím ženy vnímať ich pleť tak, aby konečne po XY rokoch trápenia sa, videli výsledky v podobe krásnej, zdravej a prijateľnej pleti. Pomocou spracovania hlbokých emócií ukazujem ženám, ako si vedia omladiť neinvazívne pleť.

Vytvorila som pre teba DARČEK

Získaš komplexné informácie spolu s návodom na riešenie Tvojho problému pleti.

Tréning zDARma už čaká na Teba!