jazvy po akné

Jazvy po akné

V poslednej dobe sa ma stále viac a viac žien pýta, ako riešiť jazvy po akné. Spíšem tu svoje viac ako 10ročné skúsenosti.

Viem a uvedomujem si, že v dnešnej ultra modernej dobe, existuje milión spôsobov riešenia, ktoré sľubujú odstránenie jazvy po akné. Buďme však trošku racionálne a realistické. Tento článok nebude o zaručených radách, ktoré ti odstránia jazvy na pleti. Bude o realite a tvojom prístupe k sebe.

Jazvy po akné sú väčšinou trvalým poškodením tkaniva. Nie každá jazva sa dá úplne vyriešiť. Je to celkom vážne traumatické poškodenie pokožky.

Ako vznikajú jazvy po akné na tvári?

Jazvy po akné sú poškodené bunky tkaniva. Vznikli vplyvom hlbokého a silného zápalu, ktorý siaha až do jadra bunky. Poškodenie závisí od kondície pleti, ako sa dokáže regenerovať. V zamši sú zárodky buniek zdravých a aj chorých. Zjazvené tkanivo sa potom prejavuje na povrchu.

jazvy po akné
Jazvy po akné (pexels.com)

Všetky bunky viditeľné okom na povrchu pokožky, vznikajú v zamši. Odtiaľ ide na povrch pokožky smerom hore niekoľko dôležitých vrstiev pokožky.

Mechanizmus tvorby nových buniek

Aká je bunka v zamši, takú istú vytvorí novú. Poškodená bunka vytvorí poškodenú. Preto sa nemôžeme veľa krát roky zbaviť akné, pigmentových škvŕn, či jaziev. Unikajú nám veľa krát fyziologické fakty o koži.

Ak neustále pôsobíme prístrojmi, kozmetikou či čímkoľvek iným, moderným, iba na povrchu pokožky, tak to nemá dlhodobý efekt.

Ako vznikajú jazvy po akné?

Jazvy vznikajú neriešeným alebo zle riešeným zápalom, škriabaním sa a bohužiaľ veľmi vážnym sebapoškodzovaním sa (jazvy zo sebapoškodzovania sa – škriabanie sa, pichanie, rezanie, vylupovanie), úrazom, či po ochorení (kiahne).

Prevencia vzniku jaziev po akné na tvári

Prevencia vzniku jaziev je skutočne dôležitá. Nejde tu o mudrovanie, ale ak sa ťa stále téma akné dotýka, tak je namieste, aby si si najskôr prečítala, ako vzniku jaziev predchádzať.

Je vo všetkom koniec koncov najlepším riešením. Pozrieme sa aj na riešenie jaziev z môjho psychosomatického hľadiska, aj keď práca s pleťou je vysoko individuálna.

Vzniku jaziev sa dá predchádzať. Ako sa dá akné komplexne riešiť sa dočítaš v mojej knihe.

Nastavenie rutiny – ktorá nebude pleť na povrchu neustále narúšať (aktívne látky, peelingy, kyseliny), ale bude ju vyživovať, liečiť a hydratovať

Nastavenie správneho pitného režimu a hydratácie celého tela, aj tváre – toto je veľmi dôležitý krok na to, aby sa bunky a pokožka mohla správne regenerovať

Nezasahovanie si do tváre a vyrážok – bohužiaľ, v dnešnej dobe je sebapoškodzovanie (chorobné vytláčanie, škriabanie sa, pichanie sa, či rezanie) veľmi vážnou témou, ktorá zanecháva za sebou viditeľné psychické a fyzické následky a jazvy

Ako sa ženy väčšinou o seba starajú?

Veľmi veľa žien sa o seba stará buď podľa reklám alebo svojich obľúbených influenceriek bez toho, aby poznali potreby svojej pleti a dávajú si na ňu skutočne všetko to, čo vidia všade okolo seba, čím tej pokožke absolútne nepomáhajú.

Alebo druhý extrém – veľa žien si nasadí hneď lieky od kožnej lekárky a pritom absolútne nehľadia na to, aké potreby má ich pleť a dlhé mesiace, či roky trpia vedľajšie účinky, čím sa im pleť skutočne znova len poškodzuje z dlhodobého hľadiska.

Fenomén kyselín a aktívnych látok

A ďalší častý fenomén pri problematickej pleti a akné je ten, že všade Ti odporúčia iba rôzne kombinácie aktívnych látok a kyslín na dennej báze – pokožka možno prvé dni, týždne na to reaguje super, ale potom nastane zvrat a všetko je úplne inak, už sa nemá ako a „z čoho“ regenerovať. Tak isto veľmi veľa žien, ale bohužiaľ aj odborníčok, nevedia správne zdiagnostikovať pleť.

Riešenie jaziev po akné

Áno, v dnešnej modernej dobe plnej rôznych exkluzívnych prístrojov a procedúr, nájdeš viac ako dosť riešení akné. Ale sú skutočne dlhodobo účinné?

A  možno si teraz myslíš, že Ti tu predstavím nejaký zázračný krém na jazvy po akné, najlepší krém na jazvy po akné, ktorý Ti zaručene z večera do rána tie jazvy vygumuje. Ale tu ťa musím sklamať, nie. Takéto niečo neexistuje. Krémy ti môžu pomôcť iba rýchlejšie zahojiť aktívnu jazvu, ale nezmiznú ti.

Ako sa teda zbaviť jaziev po akné?

Poďme sa pozrieť na to, čo sa najviac odporúča:

jazvy sa týkajú aj mužov
Riešenie jaziev (pexels.com)

Laser – akýkoľvek druh lasera, ktorý spáli pokožku, ide iba do vrchných vrstiev pokožky, tým, že je dostupný už obrovskému množstvu ľudí, nie každý s ním pracuje skutočne odborne, moje klientky majú poväčšinou naozaj nie veľmi dobré skúsenosti, a ak sú spokojné, nie je to na trvalo

Chemické peelingy – ti v dnešnej dobe urobia už naozaj hocikde a hocikto, dokonca sú chemické peelingy, kyseliny na dennej báze odporúčané aj na domáce použitie (bohužiaľ aj odborníkmi), ale veľa krát to nesie svoju krutú daň, o čom sa samozrejme nehovorí (za mňa by mali odborníčky kozmetičky mať vyššie vzdelanie ako kozmetička a lekárky by mali mať vzdelanie kozmetička, aby to správne fungovalo), ja chemické peelingy nerobím, je ich na trhu ohromné množstvo

Mikrodermabrázia – povrchové zbrusovanie pokožky, nerobím ani toto

Mikroihličkovanie – vpichovanie aktívnych látok do pokožky

Lieky na pleť, drakuloterapia, plazmoterapia, plazmapen – sľubujú okrem iného aj vyhladenie jaziev. čo skutočne funguje, na chvíľku s xy následkami vo väčšine prípadov

– invazívne zákroky pomocou plazmy, či spaľovaním pokožky (o vedľajších dopadoch pri plazmapene sa tak isto nehovorí)

Ostatné formy riešenia akné – určite existujú aj nejaké iné prostriedky na riešenie jaziev, na ktoré som buď zabudla, alebo o nich dokonca ani nemusím vedieť

Keby toto všetko fungovalo, ako tie zaručené rady na sieťach, ako sa zbaviť akné, pravdepodobne by boli všetky ženy úplne happy s krásnou a čistou pleťou, bez jaziev a iných následkov. Ale ono to tak absolútne nie je. Niekde je chyba.

Na čo tu zabúdame?

Zabúdame na to, že každá pleť je individuálna, tak isto ako aj my. Každá jazva je iná, inak hlboká, inak vypadá. Niekoho trápia jazvy, niektorú póry.

A hlavne ide o nás, ako sa vnímame s týmto poškodením na pleti, čo to pre nás znamená, aké rany sa v tom ukrývajú, prečo nám tie jazvy tak neskutočne vadia.

Psychosomatický prístup k jazvám

Jazvy sa dajú riešiť individuálne podľa toho, aké sú hlboké, do akej miery sú aktívne/zaliečené. Určite neodporúčam riešiť jazvy, či akné v aktívnej forme opichmi, zbrusovaním a podobne. Viac o tom, ako riešiť akné a predchádzať akné sa dočítaš napríklad v mojom staršom článku tu.

Psychosomatická starostlivosť o seba
Ako sa o seba starať (pexels.com)

Ja som úplne za neinvazívne, funkčné riešenie pleti v akomkoľvek štádiu, pretože potom, ak sú nutné aj lieky, tak liečba prebehne hladko v malých dávkach, bez vedľajších účinkov.

Neinvazívne a funkčné riešenie jaziev

Hydratácia pleti

Na prvom mieste je hydratácia a správne nastavenie rutiny. To, že je pleť aknózna a problematická, neznamená, že sa musí neustále vysušovať a narúšať. Kozmetika skutočne pomáha k výraznej prevencii.

Správne nastavená kozmetika

Mám klientky, ktoré jazvy majú a prišli si ku mne vyriešiť x rokov trvajúce akné. V prvom rade s nimi nastavujem kozmetiku podľa potrieb pleti (nič univerzálne, ale vysoko individuálne). V druhom rade pracujeme s emóciami a hlavou.

Prijatie sa s jazvami

Chápem, že sa ti nepáčia tvoje jazvy po akné. Ak však už sú v štádiu veľkých a hlbokých zjazvení, jediné, čo sa môžeš naučiť je, milovať ich a milovať samú seba presne takú aká si, úprimne. Naša pleť je naša identita. Žiadne zázračné mastičky či krémiky, ti len tak samé o sebe jazvy nevyriešia. Tak isto ani procedúra, či prístroj.

Optická práca s jazvami

S jazvami sa však dá pracovať opticky, masážami, či z dlhodobého horizontu správnou kozmetikou.

Správne a funkčne nastavená rutina ti zabezpečí, že jazvy sa prestanú ďalej robiť. Začne sa ti hojiť tkanivo. Prestanú sa tvoriť zápaly. V druhej fáze začnú jazvy meniť farbu a blednúť. Veľa maličkých jaziev opticky zmizne. Zaliečená pleť bez zápalov znesie aj masáže tváre. Tie podporia správne okysličenie a prekrvenie pokožky a tkaniva. Tým sa začnú jazvy opticky zjemňovať. Ak pracuješ sama na sebe a svojich emóciách, začneš vnímať, že si krásna aj s jazvami. Stanú sa tvojou súčasťou.

Ďalšie možnosti terapie

Svetelná terapia, rádiofrekvencia, či iné neinvazívne zákroky podporujú hojenie jaziev tiež. Tak isto nevravím, že vyššie spomenuté spôsoby niektorým ženám nefungujú. Fungujú za predpokladu, že toto tu nižšie spísané, majú naozaj ako rutinu.

Vnímanie samej seba

Veľmi dobre chápem, aké ťažké je žiť s problematickou pleťou, obzvlášť, ak trvá príliš dlho a potom si nesie na sebe následky v podobe jaziev. Veľmi dobre chápem ženy, ktoré jazvy majú, nepáčia sa samé sebe, chcú sa maskovať a trápia ich.

Ale ver, či never, to ako vnímaš ty samú seba, je prvá vec, ako sa dokážeš s tými jazvami na pleti vžiť a ako ich dokážeš zmeniť, zjemniť, zmierniť, časom možno naozaj vyriešiť.

Komplexný pohľad na jazvu po akné

Vnímaj jazvu komplexne. Čo pre Teba znamená? Prečo ťa tak trápi? Si ochotná investovať (čas, peniaze, bolesť) do procesu? Vydržíš počas procesu riešenia to, čo príde? Aké následky si ochotná potom niesť?

Prijatie samej seba aj s jazvami
Prijatie samej seba s jazvami (pexels.com)

Žiadna zázračná moderná procedúra, či zásah nevyrieši, čo je zakorenené v tvojom srdci.

Veľmi dobre viem (mám viac ako 10ročnú prax), čo sa v jazvách ukrýva. Bolesť, žiadne sebavedomie, odmietanie samej seba, odriekanie sa, veľa času, sĺz, trápenia a peňazí, a preto ich na sebe nechceme mať.

Keď sa na svoje jazvy pozrieš z úplne iného hľadiska, začneš uvoľňovať všetky emócie v nich ukotvené. Začneš sa na seba postupne pozerať inými očami. Príjmeš ich a prestaneš bojovať. Práve v tomto bode budeš na správnej ceste vyriešenia jaziev na tvojej pleti.

Držím Ti palce. Je to komplexný proces.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Ako sa zbaviť akné?

Veľmi veľa žien sa ma pýta, ako sa zbaviť akné. Je to skutočne tak zložité? Akné môže mať XY milión príčin a nemusí mať „ani jednu“. Prinášam Ti

Čítať viac

Mayush

psychosomatická online kozmetička

Som expertka na AKNÉ a problematickú pleť, učím ženy vnímať ich pleť tak, aby konečne po XY rokoch trápenia sa, videli výsledky v podobe krásnej, zdravej a prijateľnej pleti. Pomocou spracovania hlbokých emócií ukazujem ženám, ako si vedia omladiť neinvazívne pleť.

Vytvorila som pre teba DARČEK

Získaš komplexné informácie spolu s návodom na riešenie Tvojho problému pleti.

Tréning zDARma už čaká na Teba!